Zimné chaty 2021

Published by Maťo on

S ľútosťou Vám oznamujeme, že v roku 2021 sa zimná chata neuskutoční. No v srdci každého pravého skauta sa uskutočniť môže 🙂

Prinášame Vám nápady ako si pripomenúť zimnú chatu doma vo svojej bubline a predstaviť ju aj svojim najbližším. K celému zážitku pripájame aj fotoalbumy s našich zimných akcií.

Od skončenia tábora, kedy sa naň všetci chceme hneď a navždy vrátiť vieme, že to nie je možné. Čo však vieme ešte lepšie je, že sa blíži zima a s ňou aj zimné chaty. Sme takí nedočkaví, že si veci chystáme aj skôr, teda v našich hlavách. Zvyčajne to necháme na poslednú chvíľu, veci si nahádžeme na jedu veľkú kopu a postupne triedime čo sa nám zmestí do batohu a čo musíme nechať doma.

(ak by si si mohol na chatu zobrať 10 vecí, ktoré by to boli?)

Dlhé cesty na zimnú chatu v autobuse so svojimi kamarátmi z oddielu sa vždy tešíme ako nám bude dobre, ako budeme mrznúť, ako sa dobre najeme, čo nové zažijeme, či stretneme medveďa alebo či nám napadne veľa snehu. Spoločne sa rozprávame a možno si aj zaspievame jednu z našich obľúbených pesničiek.

(zaspievajte si pesničky, ktoré si spájaš so zimnou chatou. Skúste si ich zahrať na nejaký nástroj)

Hneď z rána je potrebné vstať skoro a hneď. Vtedy nie sme unavení a sme plní energie do nového dňa. Čo tomu najviac pomôže je čerstvý vzduch a pohyb. Ranné rozcvičky na chatách nás vždy zobudia a nakopnú na celý deň.

(vstaňte skoro ráno, vyvetrajte si a poriadne sa rozcvičte)

Počas chladných zimných dní na chate, keď vonku fúka a sneží, vždy sa zohrejeme spolu pri krbe. Vieme si pri ňom usušiť mokré rukavice, zohriať studené nohy a dokonca sa aj výborne porozprávať na rôzne témy od výmyslu sveta.

(porozprávajte sa a zohrejte pri krbe, alebo malom ohníku sviečky)

Keď sa počasie upokojí, vybehneme von a hráme sa dokým vládzeme. Lúka pokrytá snehom je zrazu celá udupaná a sú na nej nakreslené všelijaké náhodné obrázky. Občas sa medzi nimi zjaví aj snehová pevnosť či zabudnutá snehová munícia pri guľovaní.

(nakreslite do snehu obraz, postavte snehuliaka alebo snehovú pevnosť)

Občas sa stane, že po celom dni vonku sme na kosť zmrznutý a teplo krbu je také silné, že nás z neho štípu premrznuté končatiny. Čo sme sa však už naučili je, že teplý čaj nás nie len príjemne zohreje, ale taktiež nám dodá dôležitú energiu na zvyšok dňa. Krátky oddych a instanté teplo, to je naša šálka čaju 🙂

(pripravte si ten najlepší čaj a vychutnajte si ho zo svojich skautských hrnčekov)

Na oddych tiež treba myslieť. A zamyslenia sú tým správnym oddychom a stíšením tela. Keď si všetci nájdeme svoje miestečko kde máme priestor len a len pre seba, kde môžeme počúvať iných, rozmýšľať nad tým čo práve robíme a usmievať sa.

(zamyslite sa nad témami, ktoré sú vašim srdciam blízke)

Pomaly sa schyľuje k večeru a neodmysliteľnou súčasťou života na chate je samozrejme hygiena. Ráno len skryjeme zubnú pastu pod kôpku snehu, no večer prichádza umývanie. Nabrať si plný ešus studenej vody a vyliať si ho na seba, to treba odvahu. Avšak to je pre nás maličkosť.

(otoč kohútik na najstudenšiu vodu a poriadne sa poumývaj)

S prichádzajúcou nocou sme už unavení, ale naše hladné žalúdky nám nedovolia zaspať. Je čas večere… Naši chatoví šéfkurári si už pre nás pripravili tie najväčšie pochúťky. Ak je niekto na chate prvýkrát, určite sa čuduje, prečo sa všetci tešia na STK. No keď raz ochutnajú túto chatovú špecialitu, pochopia…

(ako si pripravíte jedlo nazývané STK doma… Kliknite sem)

A to je všetko. S plnými bruškami, plnými hlavami zážitkov a unavení sa poberieme spať. Karimatku už máme pripravenú, spacák si rýchlo zohrejeme a zaželáme si všetci „Krásnu a ničím nerušenú dobrú noc“ 🙂

(prežite noc s karimatkou a spacákom)

Je to len zlomok z toho čo sa na takej zimnej chate deje. Každému sa páči niečo iné. A aj keď je to krátka doba na chate, no počas situácie, ktorú tu momentálne máme si môžete pripmínať skautskú zimnú chatu kľudne aj každý deň. Jesť z ešusu, piť z hrnčeka, omývať sa studenou vodou či sa tešiť pri pohľade z okna 🙂

Budeme radi ak spolu zvládneme tieto chvíle keď sme ďaleko od seba, no o to viac sa tešíme na chvíle keď budeme spolu. O rok sa snáď uvidíme všetci, šťastní a zdraví na zimných chatách.

S pozdravom,

Staff

Categories: Veľká akcia

0 Comments

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.